AKTUALNOŚCI:
Spotkanie autorskie z panią Renatą Piątkowską
Utworzono dnia 28.03.2024
W dniu 20.03.2024 odbyło się spotkanie autorskie z jedną, z najbardziej znanych współczesnych polskich autorek publikacji przeznaczonych dla najmłodszych Panią Renatą Piątkowską.
Książki pisarki znajdują się na Złotej Liście Fundacji ”ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom”. Pani Renata Piątkowska jest ambasadorką tej akcji. Autorka została uhonorowana Orderem Uśmiechu oraz Odznaką Honorową za Zasługi w Ochronie Praw Dziecka INFANTIS.
Autorce towarzyszyła lektorka Malwina Kożurno, którą można usłyszeć m. in. w audiobookach z powieściami dla dzieci Renaty Piątkowskiej.
Słuchaczami spotkania byli uczniowie z klasy 1a ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Leonida Teligi w Myśliborzu oraz klasy 4a ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. J. Kusocińskiego w Myśliborzu. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, zadając autorce wiele dociekliwych pytań.
Pisarka opowiadała o swojej twórczości, o swoich opowiadaniach oraz warsztacie. Współpracująca z nią lektorka Malwina Kożurno, w mistrzowski sposób zaprezentowała fragmenty książek Renaty Piątkowskiej.
Przedpołudnie autorskie było niezwykle przyjemnie, pełne ciekawych historii inspiracji do lektury oraz dalszych czytelniczych poszukiwań. Zapraszamy do Oddziału dla dzieci i młodzieży, by zapoznać się z twórczością autorki.
Przedświąteczne odwiedziny
Utworzono dnia 28.03.2024
19.03.2024r. mieliśmy przyjemność poprowadzić wielkanocne zajęcia dla dzieci z gr.”0” oraz uczniów kl.3 ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Golenicach.
Dzieci miały wielką misję odnalezienia ukrytych pomiędzy książkami i regałami jajeczek i zajączków wielkanocnych, świetnie sobie z tym poradziły, więc każdy dostał świąteczny podarunek. Dzieci obejrzały film edukacyjny „Tradycje Wielkanocne”.
Dzięki twórczym pomysłom naszych milusińskich, na koniec spotkania powstały piękne i oryginalne palmy.
Dziękujemy za wizytę.
Porozmawialiśmy o przyjaźni
Utworzono dnia 28.03.2024
Ciężko znaleźć bajkę, która piękniej opowiadałaby o przyjaźni, niż Kubuś Puchatek.
Kubuś w prosty sposób uczy wielu życiowych mądrości, pokazuje, że warto cieszyć się z najmniejszych nawet rzeczy. Kubuś Puchatek to opowieść o wielkiej przyjaźni między mieszkańcami Stumilowego Lasu. Każde z nich jest inne, każde ma jakieś wady, a jednak stanowią zgraną, wspierającą się grupę.
Dziękujemy za odwiedziny naszych najmłodszych przyjaciół z Ośrodka Szkolno-wychowawczego TPD w Myśliborzu. Przedszkolaki poznały jedną z przygód bohaterów z Stumilowego Lasu, następnie wykleiły z fluorescencyjnej plasteliny Kubusia i jego radosną gromadkę.
Dziękujemy za wesołe odwiedziny.
A w teatrzyku kamishibai - „Legenda o Syrence Warszawskiej”
Utworzono dnia 28.03.2024
Pomimo, iż legendy cieszą się mniejszą popularnością wśród dzieci niż bajki czy baśnie, to jednak poznanie i czytanie takich utworów może być niemniej ciekawe, a zarazem pożyteczne, o czym 7.03.2024r. przekonali się uczniowie z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego TPD z Myśliborza.
Z tego powodu w teatrzyku kamishibai pojawiła się „Legenda o Syrence Warszawskiej” .
Była to okazja, by przypomnieć sobie jak wygląda herb Warszawy, co symbolizuje, gdzie możemy go znaleźć i jaka jest jego historia.
Następnie przeszliśmy do części plastycznej inspirowanej legendą. Dziękujemy za odwiedziny.
Cykl spotkań z teatrzykiem Kamishibai
Utworzono dnia 27.02.2024
Dnia 21.02.2024r. biblioteka gościła dzieci z Gromadki Misia Uszatka Przedszkola Publicznego Nr 2 w Myśliborzu, podczas cyklu spotkań z teatrzykiem Kamishibai.
Maluchy mogły zrelaksować się podczas słuchania i oglądania barwnych scen z jednej z najpopularniejszych baśni pt.: ,,Królewna Śnieżka” Braci Grimm.
Później przyszedł czas na wspólne tworzenie kukiełki Królewny Śnieżki oraz Księcia.
Bardzo dziękujemy za wizytę.
Teatrzyk Kamishibai
Utworzono dnia 27.02.2024
Teatrzyk Kamishibai – niebanalna forma promocjiksiążki w bibliotece
W oddziale dla dzieci i młodzieży odbyły się zajęcia oparte na fenomenie teatrzyku Kamishibai.
Dzieci miały okazję poznać japoński teatrzyk Kamishibai, w którym obejrzały Legendę o Bazyliszku. Następnie przy użyciu piórek, patyczków higienicznych i farb stworzyły swoje wyobrażenia tego stwora.
Kamishibai to fantastyczny sposób propagowania czytelnictwa zarówno wśród starszych, jak i młodszych.
„Kamishibai” to słowo wywodzące się z języka japońskiego, które składa się z dwóch wyrazów: kami – papier, oraz shibai – teatr, przez co termin można przetłumaczyć jako „papierowy teatr”. Kamishibai przypomina teatr marionetkowy, w którym sceną jest skrzynka, a marionetki zastępują obrazy, w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania.
Mimo swoich dalekowschodnich źródeł teatr Kamishibai jest obecnie coraz popularniejszy w wielu krajach Europy Zachodniej, a w ostatnich latach również w Polsce.
czytaj dalej na temat: Teatrzyk Kamishibai W ostatnim dniu ferii...
Utworzono dnia 15.02.2024
Dzieci przygotowywały upominki na Dzień Babci i Dziadka.
Te własnoręcznie wykonane kolorowe kartki z życzeniami na pewno ucieszą bardziej niż jakiekolwiek inne! W tym dniu także każde dziecko otrzymało dyplom oraz upominek za zaangażowanie i aktywny udział w zajęciach.
Był to wspaniały, bardzo produktywnie i twórczo spędzony tydzień.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom.
czytaj dalej na temat: W ostatnim dniu ferii... W kolejnym dniu ferii...
Utworzono dnia 15.02.2024
W czwartek rozmawialiśmy o tym, które zwierzęta zapadają w sen zimowy. Wyciągnęliśmy wiele mądrych przesłań po wysłuchaniu "Bajki o zaklętym jeżyku". Potem przyszedł czas na pracę rozwijającą motorykę małą i tym sposobem stworzyliśmy jeżową rodzinkę.
Dziękujemy za miło spędzony kolejny dzień ferii.
czytaj dalej na temat: W kolejnym dniu ferii...